Art_Fetish

Свят • Цвят • Фетиш

Книги/Поезия

"Историята на О" от Полин Реаж

Автор: spartan Последен пост: 07 Яну 2017, 12:57 Отговори: 1
Избрани фетиш автори.

"Историята на О" от Полин Реаж

Ново мнениеот spartan » 11 Дек 2016, 22:08

Ан Декло (на френски: Anne Desclos) е френска журналистка, преводачка, редакторка и писателка на класическия еротичен любовен роман „Историята на О“. Пише литературна критика под псевдонима Доминик Ори (на френски: Dominique Aury) и романа си като Полин Реаж (на френски: Pauline Réage).

Ан Сесил Декло е родена на 23 септември 1907 г. в Рошфор сюр Мер, Поату-Шарант, Франция. Като малко дете първо живее с баба си в Англия, а после израства в Рошфор, Франция. Родена в двуезично религиозно семейство тя от малка учи английски и френски. Учи в лицея „Фенелон“, лицея „Кондорсе“, и английска литература в Сорбоната.

След дипломирането си през 1929 г. се омъжва за Раймон Аржил и първоначално е домакиня, като отглежда единствения си син — Филип. Разделят се през 1933 г.

После тя започва да работи в Париж като учител по английски, журналист към „L'Insurgé“ и „Combat“, и преводач, с псевдонима Доминик Ори. По време на Втората световна война се премества в провинцията и е колумнист в списанието „Тут е Тут“. В периода 1943–1944 г. работи в организацията по снабдяването към правителството на Виши. Публикува две антологии в сътрудничество с Тиери Молние, и антология от френски религиозни стихотворения заедно с Жан Полан.

В периода 1950–1952 г. е член на журито на издателство „Галимар“. Като уважаван критик, тя участва в журито за важни литературни награди като наградата на критиката, наградата „Алберт Швайцер“, наградата „Пол Валери“, наградата „Фемина“ и наградата „Фенеон“. В периода 1974–1977 г. е назначена за член на Висшия съвет за литература на правителството.

Голям почитател на английска и американска литература, тя превежда произведенията на Олджърнън Чарлс Суинбърн, Джеймс Хог, Джон Купър Поуис, Вирджиния Улф, Т. С. Елиът, Франсис Скот Фицджералд, Ивлин Уо, и др.

Жан Полан, ревностен почитател на Маркиз дьо Сад, я предизвиква да напише роман в негов стил. През 1954 г. е публикуван романът ѝ „Историята на О“ под псевдонима Полин Реаж. Самоличността ѝ като автор е пазена в тайна, и чак през 1994 г., в интервю за списание „Ню Йоркър“, писателката го оповестява.

Романът няма особен успех след първата си публикация във Франция, но става бестселър в САЩ под друго име. През 1959 г. е забранен от съда във Франция като неморален, и се разпространява апокрифно. Забраната е отменена през 1967 г. През 1969 г. преиздаден като „Retour à Roissy“, допълнен с разказа „Une fille amoureuse“.

През 1961 г. е удостоена с ордена Кавалер на Почетния легион лично от генерал Де Гол за работата си за френската литература.

Ан Декло умира на 27 април 1998 г. в Корбей Есон (Еври), Ил дьо Франс.

Анотация на "Историята на О"

Млада, сексуално освободена жена е заведена от своя любовник в един замък, където по собствена воля става негова робиня. Многобройните еротични сцени с преобладаваща садомазо окраска, гротескните манипулации, на които е подлагана героинята (металните пръстени на нежните ѝ части, ебонитовата запушалка в задното отверстие...), всичко това е предадено със сдържан тон и с една естетска целомъдреност на описанието, която препраща по-скоро към сексуалния фантазъм, отколкото към реалната случка. Отвъд еротиката стои идеята за любовта като пълно подчинение, за „щастието да бъдеш роб“, както е озаглавен предговорът на Жан Полан, който със сигурност и днес би събудил противоречиви чувства и разнопосочни тълкувания. Това второ българско издание на „Историята на О“, осъществено двайсет и две години след първото (пожънало без всякакво преувеличение феноменален успех и издадено в немислими понастоящем тиражи), е предназначено за ценителите на истинската еротика и на писателите от ранга на Батай и Аполинер, за читателите, които вече познават или тепърва ще се запознаят с този странен и завладяващ роман.

Линк на романа https://chitanka.info/text/33168/2#textstart
Аватар
Арт потребител

Регистрирация: 26 Апр 2015, 03:44
Теми: 7
Години: 49

Ориентация: Хетеросексуална
БДСМ позиция: Фетишист
Тук съм за: Обмяна на опит
Определям се, като:: Определям се, като нестандартна, ексцентрична личност. Бих желал да срещна във форума сродни души от женски пол, с които да обменим опит.
Визитка: Няма
Кредити: 29.00 Кредит
Репутация във Форума: 0
Нисък рейтинг

Re: "Историята на О" от Полин Реаж

Ново мнениеот Sappho » 07 Яну 2017, 12:57

spartan, това е една от книгите, които са символ на БДСМ. Тук е обсъждана в раздел БДСМ слово, но заслужава и отделна тема...
Писала съм за нея пост в блога си и ще цитирам, това което мен най-много ме привлича в тази книга, освен добре описания специфичен вид еротика:

"Какво освен специфичния вид еротика, с която е пропита книгата /не е за слабонервни, може на някого насилието да му дойде в повече!/ ме впечатли:
1. Показано е как един и същи човек в дадени отношения може да бъде доминиращ - напр. любовникът на О - Рьоне с нея и как става подчинен в отношенията си с нейна приятелка, а самата О в отношенията си с мъже от миналото си е била доста изкусна мъчителка, т. е. това не е присъща черта на определена личност, а динамична, търпяща развитие.
2. Трансформацията на съзнанието на О - степените, през които преминава, за да се стигне в края на книгата до тоталната й деперсонализация от страна на другите: "Но дори и разполагайки така с О, използвайки я като модел, като обект на демонстрация, никой не й отправил нито дума през цялото време. От камък ли била, или от восък, или била същество от друг свят, дали смятали, че е излишно да й говорят, или пък не смеели?", т. е. възприемането на едно живо човешко същество като обект, като неодушевен предмет. Според мен, всичко случващо се с О е адикция, поради промененотосъстоянието на съзнанието й в процеса на превръщането й в робиня.
3. Най-философските и най-трудни въпроси, поставени още в предговора и продължили в цялата книга - свобода/робство, независимост/зависимост, противопоставянето на категориите любов/свобода, природата на мазохизма.

За край два цитат от преговора:

"Да, наистина, ужасите не липсват в " Историята на О". Но понякога ми се струва, че в тази книга е подложена на изтезание не една млада жена, а една идея, един начин на мислене, едно мнение"

"Изумен съм, че ги има (жените). Дори повече от изумен - очарован съм. Затова може би ми се струват чудесни и все им завиждам. за какво точно им завиждам? ....На жените е дадено през целия си живот да приличат на деца. жената прекрасно разбира от хиляди неща, които ми се изплъзват. ... Тя знае и много повече. Чувства се уютно с кучетата и котките; умее да разговаря с тези полуидиоти - децата: разкрива им тайните на Космоса и на доброто държане, разправя им приказки, учи ги как да се пазят чисти и дори как да свирят на пиано. С други думи, от детството си нататък ние не преставаме да мечтаем за мъж, в който да са събрани всички мъже. А изглежда, че е дадено на всяка жена да събира в себе си всички жени (и всички мъже) едновременно."
Аватар
Арт потребител

Регистрирация: 29 Яну 2015, 10:28
Теми: 2
Години: 38

Ориентация: Хомосексуална
БДСМ позиция: Любопитна
Тук съм за: Любопитство
Визитка: Няма
Кредити: 417.00 Кредит
Репутация във Форума: 2
Нисък рейтинг

Назад към Книги/Поезия

Кой, къде се намира в момента?

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

Кой посети тази тема?

6 потребители са посетили тази тема: Гост (1), POKI (2), Sappho (2), erotemo55 (1), fisttv (1), spartan (3)